Transum Software

Unit Pricing - Jigsaw Joke

Calculate the unit cost of items to help determine which offers make the best buy.

Level 1 Level 2 Level 3 Level 4 Level 5 Description Help More...

Type in your answer in pounds (so 30p should be typed in as 0.30, £8 should be 8.00).

Each correct answer earns one piece of the jigsaw.

Drag the jigsaw pieces into this rectangle to assemble the joke!

Ha ha ha, that's so funny! Don't forget to collect your trophy using the button below.

If 3kg of sugar costs £2.10 find the cost of 1kg

£ Correct Wrong

If 2 litres of milk costs £1.76 find the cost of 1 litre

£ Correct Wrong

If a 2kg bag of rice costs £2.86 find the cost of 1kg

£ Correct Wrong

A bottle of tomato ketchup contains 250g and costs £1.30. How much would 1kg cost?

£ Correct Wrong

A 200ml bottle of shampoo costs £1.60. How much will 1 litre of the shampoo cost at the same rate?

£ Correct Wrong

A 50g piece of chocolate costs 45p. How much would 1kg of chocolate cost at this rate?

£ Correct Wrong

Sausages are £1.68 for eight. How much is one sausage?

£ Correct Wrong

Free range eggs are £1.26 for a box of six. How much is one egg?

£ Correct Wrong

If 50g of black lumpfish caviar is £3 how much is just 1g?

£ Correct Wrong

Check

This is Unit Pricing - Jigsaw Joke level 1. You can also try:
Level 2 Level 3 Level 4 Level 5

Globe of Flags

This activity is suitable for students of mathematics all around the world. Use the button below to change the currency symbol used to make it more relevant to your students. You may wish to choose an unfamiliar currency to extend your students' experience.

Globe of Flags

Instructions

Try your best to answer the questions above. Type your answers into the boxes provided leaving no spaces. As you work through the exercise regularly click the "check" button. If you have any wrong answers, do your best to do corrections but if there is anything you don't understand, please ask your teacher for help.

When you have got all of the questions correct you may want to print out this page and paste it into your exercise book. If you keep your work in an ePortfolio you could take a screen shot of your answers and paste that into your Maths file.

Transum.org

This web site contains over a thousand free mathematical activities for teachers and pupils. Click here to go to the main page which links to all of the resources available.

Please contact me if you have any suggestions or questions.

Email address

Mathematicians are not the people who find Maths easy; they are the people who enjoy how mystifying, puzzling and hard it is. Are you a mathematician?

Comment recorded on the 18 September 'Starter of the Day' page by Mrs. Peacock, Downe House School and Kennet School:

"My year 8's absolutely loved the "Separated Twins" starter. I set it as an optional piece of work for my year 11's over a weekend and one girl came up with 3 independant solutions."

Comment recorded on the 19 November 'Starter of the Day' page by Lesley Sewell, Ysgol Aberconwy, Wales:

"A Maths colleague introduced me to your web site and I love to use it. The questions are so varied I can use them with all of my classes, I even let year 13 have a go at some of them. I like being able to access the whole month so I can use favourites with classes I see at different times of the week. Thanks."

Featured Activity

Triangle Solver

Triangle Solver

This simple calculator will work out the lengths of the sides and the size of the angles of any triangle given thee particular pieces of information.

Answers

There are answers to this exercise but they are available in this space to teachers, tutors and parents who have logged in to their Transum subscription on this computer.

A Transum subscription unlocks the answers to the online exercises, quizzes and puzzles. It also provides the teacher with access to quality external links on each of the Transum Topic pages and the facility to add to the collection themselves.

Subscribers can manage class lists, lesson plans and assessment data in the Class Admin application and have access to reports of the Transum Trophies earned by class members.

If you would like to enjoy ad-free access to the thousands of Transum resources, receive our monthly newsletter, unlock the printable worksheets and see our Maths Lesson Finishers then sign up for a subscription now:

Subscribe

Go Maths

Learning and understanding Mathematics, at every level, requires learner engagement. Mathematics is not a spectator sport. Sometimes traditional teaching fails to actively involve students. One way to address the problem is through the use of interactive activities and this web site provides many of those. The Go Maths page is an alphabetical list of free activities designed for students in Secondary/High school.

Maths Map

Are you looking for something specific? An exercise to supplement the topic you are studying at school at the moment perhaps. Navigate using our Maths Map to find exercises, puzzles and Maths lesson starters grouped by topic.

Teachers

If you found this activity useful don't forget to record it in your scheme of work or learning management system. The short URL, ready to be copied and pasted, is as follows:

Do you have any comments? It is always useful to receive feedback and helps make this free resource even more useful for those learning Mathematics anywhere in the world. Click here to enter your comments.

Apple

©1997-2019 WWW.TRANSUM.ORG

© Transum Mathematics :: This activity can be found online at:
www.Transum.org/go/?Num=768

Description of Levels

Close

Close

Level 1 - Where the unit cost can be found by multiplying or dividing by a whole number

Level 2 - Where the unit cost can be found by multiplying or dividing by a fraction

Level 3 - Calculating the price difference per unit of given products

Level 4 - A Best Buy drag-and-drop activity

Level 5 - A harder Best Buy drag-and-drop activity

More Ratio including lesson Starters, visual aids, investigations and self-marking exercises.

Answers to this exercise are available lower down this page when you are logged in to your Transum account. If you don’t yet have a Transum subscription one can be very quickly set up if you are a teacher, tutor or parent.

Log in Sign up

Related Activity:

Recipe Ratios

Recipe Ratios

Learn the mathematics required to adapt recipes to serve a different number of people.

Example

This video is from MathHelp.com.

Don't wait until you have finished the exercise before you click on the 'Check' button. Click it often as you work through the questions to see if you are answering them correctly. You can double-click the 'Check' button to make it float at the bottom of your screen.

Answers to this exercise are available lower down this page when you are logged in to your Transum account. If you don’t yet have a Transum subscription one can be very quickly set up if you are a teacher, tutor or parent.

Log in Sign up

Close

Close Preloaded image