How Many Of Each?

Pens cost 15p each,
Pencils cost 9p each.

Jennifer spent 78p altogether.

How many pens and pencils did she buy?

Dishes cost £1.47 each,
Plates cost £1.73 each.

Angelina spent £8.13 on dishes and plates.

How many of each did she buy?


Share

Topics: Starter | Arithmetic

  • Suszanna, home
  •  
  • My daughter really enjoys these, when she comes home from school she will sit on the laptop and do things like these.
  • Ellen, Dublin
  •  
  • This is a great way to start the kids off in the morning, we always start off doing this they all enjoy it!!
  • Jessy Shijo, St.simon's Catholic Primary School, Ashford
  •  
  • This website is extremely helpful for my daughter to improve her Maths. I wish that there were more sites like this to help young and other people get going through their Mathematics. After all, every job in the universe depends on MATHS!
  • Martin Elliott, P7 Blackridge Primary School Scotland
  •  
  • We found the 1st problem quite easy as the numbers were small.
    The second problem involved £'s and generated much more discussion.
    P7 love this site.
  • Jazlyn, Nice Website!
  •  
  • I think it's great! I just wish they had different problems for older age levels. I'm in the 8th grade and my teachers give this for extra credit every week. (we only get 1 extra point per week). Some days it's hard and others its super easy. I just hope they find a way to balance it out. Great resource, though!
  • Thomas - Year 5, Charnwood Primary - Lichfield
  •  
  • A good maths starter but maybe a couple more would be better.
  • Senan, Barnes Primary Year 6
  •  
  • I think the the first problem was too easy, I like the idea though.

How did you use this starter? Can you suggest how teachers could present or develop this resource? Do you have any comments? It is always useful to receive feedback and helps make this free resource even more useful for Maths teachers anywhere in the world.
Click here to enter your comments.

If you don't have the time to provide feedback we'd really appreciate it if you could give this page a score! We are constantly improving and adding to these starters so it would be really helpful to know which ones are most useful. Simply click on a button below:

Excellent, I would like to see more like this
Good, achieved the results I required
Satisfactory
Didn't really capture the interest of the students
Not for me! I wouldn't use this type of activity.

This starter has scored a mean of 3.4 out of 5 based on 169 votes.


Previous Day | This starter is for 15 November | Next Day

 

Answers

Note to teacher: Doing this activity once with a class helps students develop strategies. It is only when they do this activity a second time that they will have the opportunity to practise those strategies. That is when the learning is consolidated. Click the button above to regenerate another version of this starter from random numbers.



Casio Classwiz Calculator

There is currently a lot of talk about this new calculator being the best in its price range for use in the Maths classroom. The new ClassWiz features a high-resolution display making it easier to view numerical formulas and symbols but it isn't a graphical calculator as such (it has the capacity to draw graphs on your smart phone or tablet, via a scannable QR code and an app).

As well as basic spreadsheet mode and an equation solving feature you also get the ability to solve quadratic, cubic or quartic polynomial inequalities and the answer is given just as it should be written down, using the correct inequality symbols!

This calculator has a high-performance processor and twice the memory of previous models ensuring speedy operation and superior computational power.more...

Online Maths Shop

Laptops In Lessons

Teacher, do your students have access to computers?
Do they have iPads or Laptops in Lessons?

Whether your students each have a TabletPC, a Surface or a Mac, this activity lends itself to eLearning (Engaged Learning).

Laptops In Lessons

Here a concise URL for a version of this page without the comments.

Transum.org/go/?Start=November15

Here is the URL which will take them to a related student activity.

Transum.org/go/?to=many

Student Activity


 

Extension

If students have access to computing devices you may wish to try solving the following?

Sandwiches cost £1.73 each,

Drinks cost £1.25 each.

Makayla spent £54.70 on sandwiches and drinks.

How many of each did she buy?

[Assume that they bought at least one of each of the items above.]

You may wish to use a spreadsheet or write a program on a graphing calculator:

  A B C D E F G H I J K
1   Sandwiches                
2 Drinks 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
3 1 £2.98 £4.71 £6.44 £8.17 £9.90 £11.63 £13.36 £15.09 £16.82 £18.55
4 2 £4.23 £5.96 £7.69 £9.42 £11.15 £12.88 £14.61 £16.34 £18.07 £19.80
5 3 £5.48 £7.21 £8.94 £10.67 £12.40 £14.13 £15.86 £17.59 £19.32 £21.05
6 4 £6.73 £8.46 £10.19 £11.92 £13.65 £15.38 £17.11 £18.84 £20.57 £22.30
7 5 £7.98 £9.71 £11.44 £13.17 £14.90 £16.63 £18.36 £20.09 £21.82 £23.55
8 6 £9.23 £10.96 £12.69 £14.42 £16.15 £17.88 £19.61 £21.34 £23.07 £24.80
9 7 £10.48 £12.21 £13.94 £15.67 £17.40 £19.13 £20.86 £22.59 £24.32 £26.05
10 8 £11.73 £13.46 £15.19 £16.92 £18.65 £20.38 £22.11 £23.84 £25.57 £27.30
11 9 £12.98 £14.71 £16.44 £18.17 £19.90 £21.63 £23.36 £25.09 £26.82 £28.55
12 10 £14.23 £15.96 £17.69 £19.42 £21.15 £22.88 £24.61 £26.34 £28.07 £29.80

Answer

Apple

©1997-2017 WWW.TRANSUM.ORG