Light Shopping

Lamp

 

A lamp and a bulb together cost £32.

The lamp costs £30 more than the bulb.

How much does the bulb cost?

Bulb


Share

Topics: Starter | Algebra | Money | Problem Solving | Simultaneous Equations

  • Steve Swarbrick, Balshaws Leyland
  •  
  • What a beautiful question.
    All my classes assumed this was dead easy and that the answer was £2-00.
  • Ian Squires, New College Telford
  •  
  • Illuminating question! Used it to introduce some simple algebra :)
  • Class 1M2, Lochend Community High School
  •  
  • This caused a big class discussion ...Thomas got it!!
  • Y8 set 1 Mr Heeley's stars, NLC, Huddersfield
  •  
  • We think this was fab - shine a light!
    It really lit up our day. Connor got it right, but everyone else was bambulbelled!
    Keep it up Transum. Lamptastic!!
  • , Sion - Manning R.C Girls School
  •  
  • Very Good. It left my class puzzled and stunned when they realised the answer.
  • Mr Sinclair, Oban High School, Scotland
  •  
  • A great puzzle. Wee jamie thought it was easy. The rest of the class all agreed eventually.
  • Mrs Gocht, Dremy School
  •  
  • What a great puzzle we have most of my class did not know the answer for a long time but one smart bulb got it!
  • Class 1.6, Brechin High School
  •  
  • This question was intriguing, so simple, yet so frustrating! We got the answer £2 into our heads and couldn't get it out. A light bulb went on in Campbell's head! More like this one, please!
  • Class 1.4, Brechin High School
  •  
  • We automatically thought that the lamp was £30! That put us off the track. Three girls had a light bulb moment! We found a diagram useful.
  • Mrs Morran, St. Fidelis Catholic Primary School
  •  
  • One of my class was very smart and worked it out some others still looked puzzled.
  • Year 8, Welshpool High School
  •  
  • Jake was the only one to get it right. Everyone else said £2!
  • Primary 7, Mosspark Primary Glasgow
  •  
  • We found this confusing.
  • Nick G, Ireland
  •  
  • Whats the answer? This is driving me and my class nuts! [Transum: The answers are available to Transum subscribers and are found lower down this page. You can subscribe by clicking here. Brazils or almonds?]
  • Miss Karen, Hong Kong
  •  
  • We also had one smart student who got it!
    The class thought it was tricky!

How did you use this starter? Can you suggest how teachers could present or develop this resource? Do you have any comments? It is always useful to receive feedback and helps make this free resource even more useful for Maths teachers anywhere in the world.
Click here to enter your comments.

If you don't have the time to provide feedback we'd really appreciate it if you could give this page a score! We are constantly improving and adding to these starters so it would be really helpful to know which ones are most useful. Simply click on a button below:

Excellent, I would like to see more like this
Good, achieved the results I required
Satisfactory
Didn't really capture the interest of the students
Not for me! I wouldn't use this type of activity.

This starter has scored a mean of 3.8 out of 5 based on 150 votes.


Previous Day | This starter is for 22 January | Next Day

 

Globe of Flags

This activity is suitable for students of mathematics all around the world. Use the button below to change the currency symbol used to make it more relevant to your students. You may wish to choose an unfamiliar currency to extend your students' experience.

Globe of Flags

Do you think the answer is £2?

If that is the case, the lamp must cost £30 more than that which is £32.

That means the total cost would be £34... wrong,
think again.

 

 

Bulb

 

 

Answers


Another

Here's another simple question that, for many people, does not have the intuitive answer.

Marathon

In the final seconds of the marathon you overtake the person in second place. In what position do you finish?


Casio Classwiz Calculator

There is currently a lot of talk about this new calculator being the best in its price range for use in the Maths classroom. The new ClassWiz features a high-resolution display making it easier to view numerical formulas and symbols but it isn't a graphical calculator as such (it has the capacity to draw graphs on your smart phone or tablet, via a scannable QR code and an app).

As well as basic spreadsheet mode and an equation solving feature you also get the ability to solve quadratic, cubic or quartic polynomial inequalities and the answer is given just as it should be written down, using the correct inequality symbols!

This calculator has a high-performance processor and twice the memory of previous models ensuring speedy operation and superior computational power.more...

Online Maths Shop

Laptops In Lessons

Teacher, do your students have access to computers?
Do they have iPads or Laptops in Lessons?

Whether your students each have a TabletPC, a Surface or a Mac, this activity lends itself to eLearning (Engaged Learning).

Laptops In Lessons

Here a concise URL for a version of this page without the comments.

Transum.org/go/?Start=January22

Here is the URL which will take them to a related student activity.

Transum.org/go/?to=Action

Student Activity


Another Answer

Apple

©1997-2017 WWW.TRANSUM.ORG