Simultaneous Occasions

Mariah bought 7 apples and 6 oranges which altogether cost £50.

On another occasion she bought 8 apples and 18 oranges which cost £124.

This fruit was very expensive! How much does one apple cost? How much does one orange cost?

How much do they cost?

Hint: The answers are whole numbers.

A Mathematics Lesson Starter Of The Day


Share

Topics: Starter | Algebra | Problem Solving | Simultaneous Equations

  • Transum,
  •  
  • This is one of those starters that is different every time you load the page so you can use it many times with the same class. At a guess most pupils seeing this starter will not be familiar with simultaneous equations so a trial and improvement (involving lots of calculations) may be used. It is a good problem to develop a systematic way of working so that it is possible to home in on the correct answer.
  • Mrs Walker, St.James' School
  •  
  • My year 6 class found this fairly easy once they had a discussion with their neighbours. Satisfactory.

How did you use this starter? Can you suggest how teachers could present or develop this resource? Do you have any comments? It is always useful to receive feedback and helps make this free resource even more useful for Maths teachers anywhere in the world.
Click here to enter your comments.

If you don't have the time to provide feedback we'd really appreciate it if you could give this page a score! We are constantly improving and adding to these starters so it would be really helpful to know which ones are most useful. Simply click on a button below:

Excellent, I would like to see more like this
Good, achieved the results I required
Satisfactory
Didn't really capture the interest of the students
Not for me! I wouldn't use this type of activity.

This starter has scored a mean of 3.2 out of 5 based on 264 votes.


Previous Day | This starter is for 5 June | Next Day

 

Globe of Flags

This activity is suitable for students of mathematics all around the world. Use the button below to change the currency symbol used to make it more relevant to your students. You may wish to choose an unfamiliar currency to extend your students' experience.

Globe of Flags

Answers

One apple costs £2.
One orange costs £6.

:::

:::

Generate another problem:

Level 1:
Eg. 3x + 2y = 18
  5x + 2y = 26
(same coefficient of second variable)

Level 2:
Eg. 3x + 2y = 18
  5x + 4y = 32
(Simple multiple coefficient of second variable)

Level 3:
Random coefficients

Note to teacher: Doing this activity once with a class helps students develop strategies. It is only when they do this activity a second time that they will have the opportunity to practise those strategies. That is when the learning is consolidated. Click the button above to regenerate another version of this starter from random numbers.

Online Maths Shop

Laptops In Lessons

Teacher, do your students have access to computers?
Do they have iPads or Laptops in Lessons?

Whether your students each have a TabletPC, a Surface or a Mac, this activity lends itself to eLearning (Engaged Learning).

Laptops In Lessons

Here a concise URL for a version of this page without the comments.

Transum.org/go/?Start=June5

Here is the URL which will take them to a student simultaneous equations activity.

Transum.org/go/?to=Simultaneous

 

 



Casio Classwiz Calculator

There is currently a lot of talk about this new calculator being the best in its price range for use in the Maths classroom. The new ClassWiz features a high-resolution display making it easier to view numerical formulas and symbols but it isn't a graphical calculator as such (it has the capacity to draw graphs on your smart phone or tablet, via a scannable QR code and an app).

As well as basic spreadsheet mode and an equation solving feature you also get the ability to solve quadratic, cubic or quartic polynomial inequalities and the answer is given just as it should be written down, using the correct inequality symbols!

This calculator has a high-performance processor and twice the memory of previous models ensuring speedy operation and superior computational power.more...


Apple

©1997-2017 WWW.TRANSUM.ORG